גרפולוגית משפטית ומאבחנת זיופים במסמכים

דבורה הראל, גרפולוגית משפטית מזה למעלה מ- 30 שנה, רשומה ברשימת הגרפולוגים המומחים בבתי משפט ובסנגוריה הציבורית הארצית, ומתמנה כמומחית מטעמם. היא מבצעת בדיקות מקיפות באמצעים משוכללים, מגישה חוות דעת מומחה לבתי המשפט, ומעידה בנושא גילוי זיופים, השוואת חתימות והשוואת כתבי יד בכל רחבי הארץדבורה מעניקה שירותי אבחון של זיהוי זיופי חתימות על צוואה, כמו גם שירותי אבחון לזיוף חוזים, מסמכים, ערבויות והמחאות,  ובין לקוחותיה נמצא עורכי דין, בנקים, חברות ביטוח, חברות חקירות, ואנשים פרטיים.

השאירו פרטים:

לקוחות מספרים

איך לבחור גרפולוג משפטי מקצועי ואמין?

איך לבחור גרפולוג מומחה משפטי אמין ומקצועי?

כיום פועלים גרפולוגים משפטיים משני סוגים: יוצאי המחלקה לזיהוי פלילי במשטרה (המז"פ), הפועלים בשוק באופן פרטי, וגרפולוגים שהתמחו בתחום זיהוי זיופים של חתימות וכתבי יד באופן עצמאי.

על פי רוב, יוצאי המז"פ אינם מכנים עצמם גרפולוגים משפטיים, אלא "בוחני מסמכים", או "מומחים לכתבי יד וחתימות". הם מתבדלים, ככל שניתן מגרפולוגים, ובמידה מסוימת צודקים משום שהמצב שלמצער, מבחינת החוק כיום במדינת ישראל, כל אדם יכול להכריז על עצמו כגרפולוג וכגרפולוג משפטי מומחה.

ציוד חדשני לבדיקת מסמכים

חשוב לדעת מהם הקריטריונים שרצוי שינחו אותך בבואך לבחור גרפולוג מומחה משפטי

כמי שמעוניין בשרות גרפולוג משפטי טוב ומקצועי, עליך לברר ולשאול שאלות חשובות, טרם  תקבל את ההחלטה בשרותיו של מי להיעזר.

כשמדובר בגרפולוג שלמד באורח עצמאי: יש לברר היכן וכיצד רכש המומחה את השכלתו בתחום ואצל מי התמחה בתחום?

כיום אין הכשרות פורמליות בתחום זה בארץ, אך ביכולתו של המומחה ללמוד את התחום באופן עצמאי. אמנם יש מומחים המלמדים ומכשירים גרפולוגים משפטיים אך הם אינם רבים, וחשוב לברר מה היקף ההכשרות שהם נותנים. בהיעדר גוף המסמיך בשוק האזרחי, רצוי שמומחה ידאג לעבור בחינות מקצועיות, בארגונים מקצועיים בחו"ל.

בוגרי קורס דו שנתי, בבית ספרי, לבחינת מסמכים וגרפולוגיה משפטית. חבורת מקצוענים רציניים!

האם עבר המומחה בחינות מקצועיות במסגרת כלשהי? קיימות אגודות אשר מקבלות לשורותיהן גרפולוגים ללא כל בחינה ממיינת. חשוב, על כן, לברר אם עבר המומחה בחינה על ידי גוף אובייקטיבי ושעמד בדרישות המקצועיות של אותו גוף.

כמה שנים עוסק המומחה בתחום זיהוי זיופים, האם תחום עיסוקו העיקרי הוא בגרפולוגיה משפטית ובכמה תיקים היה מעורב בשנה האחרונה?

ישנם מומחים אשר עוסקים בגרפולוגיה כמבחן מיוני שנים רבות, אך ניסיונם בגרפולוגיה משפטית אינו רב. לכן עליך לבקש מהמומחה שיציין בפניך את מספר שנות ניסיונו בתחום המבוקש על ידך, בכמה תיקים היה מעורב בשנה האחרונה והאם הוא מוכר במערכת המשפט וממונה כמומחה לזיהוי זיופים כתבי יד, חתימות ומסמכים גם מטעם בתי המשפט.

במידה ומדובר ביוצא מז"פ: האם תחום התמחותו ועיסוקו העיקרי היה קשור לבחינת מסמכים?

קיימים מומחים שיצאו משרות משטרתי פעיל לשוק האזרחי. למרות ניסיונם הרב  בתחום הפורנזי, רוב עיסוקם היה בתחומים אחרים, כגון: בליסטיקה, מומחיות בטביעות אצבעות וכד'. לכן, חשוב לברר אם  אכן עסק המומחה בתחום אותו אתם מחפשים.

בדיקת מסמך תחת תאורה אינפרא-אדומה מגלה שינויים במסמך

מהו הציוד והמכשור בו משתמש המומחה בבדיקותיו? הציוד הנחוץ לגרפולוג המשפטי כולל מיקרוסקופ, מקורות אור שונים (UV ו – IR), אמצעי מדידה מדויקים שונים ותוכנות מחשב לעיבודי תמונה. מעת לעת יוצאים לשוק מכשירי בדיקה משוכללים, וכדאי שהמומחה שאתה בוחר יהיה מצויד בכל הדרוש כדי לבחון את המסמכים ולהשוות בין חתימות וכתבי יד באופן המיטבי.

חשוב!!! לקבל המלצות על המומחה כי "טוב שם טוב – משמן טוב"

אין כמו המלצות מניסיונם של עורכי דין אחרים בהיעזרות במומחה. בקש מעורך הדין שלך לברר אצל הקולגות שלו על ניסיונם עם גרפולוגים משפטיים שונים. וכאשר יעלו בידיכם מספר שמות והמלצות, יוכל עורך הדין שלך לחפש במאגרי מידע משפטיים, פסיקות וחוות דעת של שופטים על מומחים שונים, אלה עשויים לתת מידע שלא יסולא בפז, בבואך לבחור את המומחה המתאים.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ליצירת קשר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם